Národní myslivecké slavnosti na Ohradě: Poznejte českou myslivost zblízka
Praha, 14. července 2021 – Navštivte v sobotu 31. července Národní myslivecké slavnosti a 1. srpna Dětský myslivecký den na Zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Uvidíte myslivecké činnosti, s nimiž se běžně nesetkáváte. Svou práci představí trubači, sokolníci, kynologové i vábiči zvěře, ti nejlepší se dokonce utkají o titul mistra republiky ve vábení jelenů.
Národní myslivecké slavnosti 2021 se tradičně uskuteční na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Sobota bude patřit mysliveckým tradicím, neděle pak dětem. V obou dnech bude veřejnost moci zhlédnout ukázky sokolnictví a lovecké kynologie. Program slavností doplní divácky atraktivní Mistrovství republiky ve vábení jelenů. Vyhlášeny budou výsledky soutěže Honitba roku a předána budou nejvyšší myslivecká vyznamenání.
V sobotu vystoupí hudební skupina Markazíni, Folklorní sdružení Míkovice s cimbálovou muzikou Mladí burčáci, kapela Hráz, Malá jihočeská kapela. Pro děti budou připraveny myslivecké hry, v neděli pak naučná stezka. Zajímavá bude jistě také možnost exkurze do Staré obory, ukázky koňských potahů, prezentace Národního hřebčince Písek. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. Na nádvoří i před zámkem se budou podávat zvěřinové speciality a čepovat myslivecká piva. A konečně, neměli byste si nechat ujít soutěže o nejhezčí myslivecký klobouk, soutěž v házení flinty do žita ani tradiční myslivecký průvod, který vyráží v sobotu v půl dvanácté.
„Sokolnictví je historický způsob lovu pomocí vycvičených dravých ptáků. Jeho vznik se datuje přibližně tisíc let před naším letopočtem. Od roku 2016 je zapsáno na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Pro návštěvníky, zejména děti, se jedná o mimořádně atraktivní podívanou,“ láká na program Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty. „Lovecká kynologie je klenotem mezi kynologickými obory. Pro laickou veřejnost jsou dovednosti loveckých psů často až překvapením. Jedná se přitom o dodnes přežívající tradici – platný zákon o myslivosti myslivcům využívání psů v některých případech výslovně nařizuje,“ zve na zajímavé ukázky čtyřnohých pomocníků myslivců Jiří Janota.
Naproti tomu stále vzácnějším uměním je vábení zvěře. Jedná se o dovednost některými myslivci pilovanou po dlouhá léta. Ti nejlepší vábiči se dokonce účastní soutěží na nejvyšší úrovni. Česká reprezentace je tradičně velmi úspěšná, máme dokonce několikanásobného mistra Evropy Jana Brtníka.
Národní myslivecké slavnosti nabídnou dva dny nabité zajímavým rodinným programem, který veřejnosti umožní poznat myslivost a myslivce i jinak než jako tajemné postavy v zeleném na procházkách v lese. Myslivost jsou znalosti, myslivost je umění, myslivost jsou tradice, myslivost je hlavně celoroční péče o zvěř a přírodu. Přijeďte na Ohradu a poznejte myslivost zblízka a všemi smysly.
Zámek Ohrada – muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství je nejstarším lesnickým a mysliveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a preparátů byly na barokním zámku Ohrada umístěny již v roce 1842. Zámek sám sloužil od samého počátku jako zázemí při pořádání parforsních honů a slavností.
Národní myslivecké slavnosti pořádá Českomoravská myslivecká jednota ve spolupráci s okolními okresními mysliveckými spolky, Národním zemědělským muzeem a Ministerstvem zemědělství. Záštitu nad celou akcí převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.